post

Chceme držet otěže zápasů v rukou, hlásí trenér juniorů Roman Novák

Po třinácti letech se Kelti dočkali týmu juniorů. Ten bude od září působit v rámci Extraligy juniorů, a navýší tak počet celků, jež v soutěži nastupují, na sedmnáct. O tom, jaké jsou cíle a plány juniorky pro první sezonu jsme si na řádcích níže povídali s hlavním koučem Romanem Novákem.


Kdy se zrodil nápad vytvořit tým juniorů?

Nápad na samostatnou juniorku se táhne klubem už od doby co vyrostly první „děti“, dnes často hráči A-týmu nebo trenéři. Bohužel, situace, kdy bychom hráli s pěti hráči doplněnými dorostenci, nám nedávala smysl. Vloni jsme uvažovali nad juniorkou také, nicméně díky spolupráci s juniorkou Kert Parku a áčkem nebylo úplně nezbytně nutné vytvořit samostatný tým. V covidovém období konečně nabraly úvahy správný směr, v nejmladším ročníku 2004 se podařilo dotáhnout do juniorského věku odpovídající počet hráčů, a i proto stojíme na konci sezony s jasným cílem.

 

Ty sám zastáváš post hlavního trenéra. Kdo další bude stát na střídačce? Jak se skládal trenérský štáb?

Přiznejme si, že jsem se do pozice hlavního trenéra tak trošku uvrtal. Hráče jsem v průběhu jejich kariéry buď trénoval,  bedlivě je sleduji nebo s některými sem tam v některém týmu nastupuji. Takže jsem věděl do čeho jdu. A jelikož máme základnu níže poměrně slušně trenérsky obsazenou, vrhnul jsme se do dojednávání věcí okolo juniorky.

Trenérský tým aktuálně kromě mě tvoří Pepa Hottmar, který přechází z dorostu. V období jara bylo jedním z mých cílů dostat na střídačku navíc někoho „omláceného“ mnoha zápasy a zároveň odpovídající osobnost v rámci klubu. Domluvili jsme se poměrně rychle s Jirkou Dvořákem, se kterým se na lavičce sejdeme po dlouhých deseti letech. Další oslovené si nechám pro sebe. Přeci jen, bych rád na střídačce vedle sebe viděl ještě nějakého životem i hokejbalem protřelého člověka (úsměv).

 

Jakým ročníkům je juniorka primárně určená? A s kolika hráči plánuješ (máš možnost) pracovat?

Juniorka je určena hráčům ročníků 2002–2004. Máme aktuálně základ týmu který tvoří 20 hráčů a hráček, plus tři brankáře. S výjimkou tří hráčů Kert Parku, se kterým jsme se dohodli na spolupráci, jsou všechno odchovanci klubu. Případně celek doplníme dorostenci, pokud to bude nutné. V přípravném období však chceme pracovat právě se zmiňovaným základem.

 

V mužstvu se nachází i dvě děvčata. Co je podle tebe jejich největší přínos? O co tým obohacují?

To je složitá otázka. Obě holky jsou šikovné, atletické hráčky. Poctivé na obou stranách hřiště. Uvidíme jak se k tomu postaví. Dveře mají otevřené, nicméně že by tým obohacovaly něčím zvláštním, to si nemyslím. Pro mě, pokud budou mít výkonnost a nebudou mít obavy nastupovat proti větším hráčům, jsou součástí týmu stejně jako každý jiný kluk.

 

Končí většina soutěží a s příchodem prázdnin začíná letní pauza. Jak to mají ale junioři? Čeká je v létě odpočinek, nebo se budou průběžně scházet k tréninkům a přátelským zápasům?

Tak já mám dojem, že se odpočívalo dost… Červen byl, pravda, trošku náročnější, ale není moc proč odpočívat. Takže hráči mají možnost si v červenci chodit dvakrát týdně zahrát, od 2. srpna pak začneme s přípravou a chceme se zúčastnit dvou turnajů. Navíc je poprvé v historii klubu zorganizováno i soustředění pro junioru a dorost, tradičně v Nižboru, takže toho bude dost. Věřím ale, že to bude mít kladný účinek na vstup do sezony. A budeme z toho těžit celý podzim.

 

Tvůj tým bude od sezony 2021/2022 nastupovat v Extralize juniorů. Kam budou směřovat ambice nově vzniklého týmu?

Já bych nerad předjímal a útočil na titul. I když velká část týmu v právě končící sezoně dominovala v dresu Kert Parku, kde úřadovalo především duo z Keltů Taufer–Krbec. Cílem pro podzim je vytvořit partu, která maká na 100 %, bude vyhrávat a občas si sedne na zadek se silným soupeřem. Na jaře pak ještě přidáme, a v play-off je možné cokoli.

 

Máš už rámcovou představu, o tom, jakou hrou byste se rádi prezentovali?

Běhavý nátlakový hokejbal se spoustou branek v sítích soupeřů. Chceme držet otěže zápasů v rukou. Troufám si tvrdit, že hráče na to máme.

 

A co ty osobně očekáváš od nejvyšší juniorské soutěže u nás?

Kvalitní rychlý atletický hokejbal s řadou týmů různé kvality. Dvoustupňová soutěž by určitě juniorské kategorii prospěla, bohužel tolik týmů hokejbal nemá… 

 

S týmem jste měli v květnu a červnu naplánovány nějaké akce. Juniorka už stihla sehrát první přátelská utkání.  Jak jsi s dosavadními předvedenými výkony spokojený? Víš už na čem bude potřeba zapracovat?

Snažili jsme se hráče na dvou tréninkách a třech přátelácích trošku lépe poznat. Jak by mohly být rozděleny posty, koho kam a s kým. Tři utkání měla rozdílnou kvalitu, odhalila drobné nedostatky, máme nějaká videa, takže materiálu poměrně dost. Nebudu prozrazovat, musíme si sednout s trenéry i s hráči a rozebrat si to osobně.

 

Autorka: Kateřina Hrubá