Rozhovor 14. 3. 2025

V zápasech s klukama se člověk nikdy nenudí, říká s úsměvem Natálie Faitová

Šestnáctiletá Natálie Faitová je už čtvrtou sezonu velkou oporou týmu žen. Dokáže totiž dobře zahrát jak v obraně, tak útoku a v případě nutnosti, umí zaskočit na jakékoliv pozici. Mimo to patří k úzkému výběru děvčat, která pravidelně nastupuje v chlapeckých soutěžích - zkušenosti sbírá už od přípravky a aktuálně působí v dorostu, s nímž v letošní sezoně odehrála už 11 utkání. Co ji k hokejbalu přivedlo a jaká hráčská role ji sedí více?

V našem klubu hraješ už od přípravky i přes to, že nejsi původem z Berouna. Společně s Eliškou Hlouškovou a Kačkou Škorpilovou dojíždíte až z Bubovic. Jak jste se o hokejbale dozvěděly?

Dozvěděly jsme o něm na základní škole v Loděnicích. Já, Eliška a Kačka jsme chodily do stejné třídy až do pátého ročníku a na konci toho druhého nabídla třídní učitelka mně a Elišce, jestli bychom se nechtěly zúčastnit akce v Berouně se jménem Hokejbal proti drogám. Mně osobně se to moc zalíbilo a tak jsem o tom doma tak dlouho mluvila, až jsem se jednoho dne ocitla na svém prvním tréninku. Eliška mě v tom naštěstí nenechala samotnou a po pár letech přesvědčování začala chodit i Kačka. A tak jsme se staly takovým naším hokejbalovým Bubo-gangem (úsměv).


Od mala jsi zvyklá nastupovat i v chlapeckých kategoriích a jsi jednou z mála, která působí i na úrovni dorostu. V letošní sezóně jsi odehrála už 11 zápasů. Jak se ti hraje mezi chlapci a vyhovuje ti fyzičtější styl hry?

Hrát s klukama mě velmi baví. Člověk se vždycky hodně zasměje a zjistí mnoho zajímavých věcí (smích). Co se týče stylu hry, řekla bych že mi vyhovuje... člověk se tak nikdy nenudí.


Tvým hlavním týmem jsou ale ženy, kde jsi jednou z lídryní. Je ti tato pozice příjemnější než ta v dorostu?

Obě tyto pozice jsou mi příjemné, takže mi nevadí jak postoupit stranou a nechat se vést, nebo naopak pomáhat s průběhem duelu.


Letošní sezónu jste začaly poměrně dobře a na výsledcích je čím dál tím více vidět dlouhodobá práce s mládeží. Jakou budoucnost Fretkám věštíš?

Jako hráčka týmu určitě věštím lepší umístění než doposud.


Kromě toho se pravidelně zúčastňuješ i dívčích reprezentačních srazů. Jaká je to pro tebe zkušenost a máš nějaké cíle?

Mít možnost hrát s tak skvělými hráčkami je pro mě velká čest. Vždy se od zkušenějších hráček dozvím něco víc a moc se mi na těchto srazech líbí i atmosféra, kterou mají. Každá se chceme prosadit, ale zároveň dobře pracovat jako tým. Samozřejmě mám cíl si zahrát v národním dresu, ale prozatím jsou moje cíle dostat se na další a další srazy.


Na závěr se podíváme mimo hokejbal. Letos ses ze základní školy přesunula na střední. Jaký obor studuješ a kam máš v plánu směřovat poté?

Studuji na obchodní akademii s výukou vybraných ekonomických předmětů v anglickém jazyce. Po střední škole bych ještě ráda studovala, ale zatím je ve hvězdách kde. Samozřejmě nějaké plány mám, ale asi se nechám překvapit.